Освітній процес в умовах воєнного стану
Освітня галузь України, як і всі сфери життя суспільства, зазнала серйозних змін в умовах війни.
Форма організації освітнього процесу залежить від безпекової ситуації в кожному населеному пункті та визначається рішенням військово-цивільних адміністрацій. Рішення приймається за участю батьків.
2023-2024 навчальний рік розпочали з онлайн форми навчання задля безпеки наших дітей. Учні які знаходяться за кордоном теж отримують українську освіти, навчаючись асинхронно або на сімейній формі навчання.
Уроки проводяться на платформі Classroom. Діти мають доступ до електронних щоденників на платформі Нові знання.
В умовах воєнного стану освітні, навчальні програми та навчальний план рекомендується виконувати, ущільнюючи навчальний матеріал, організовуючи самостійну навчальну діяльність учнів, додаткові консультації з використанням технологій дистанційного навчання. Це визначено наказом МОН від 01.04.2022 року №290 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року”.
Окрім здійснення навчального процесу, постійної уваги потребує й психологічна підтримка дітей, тому перевантажувати дітей у таких умовах неправильно. Водночас звертаю увагу на вимоги: скільки часу діти різного віку можуть безперервно працювати з технічними засобами під час уроку, щоби не завдавати шкоди здоров’ю. Ці вимоги сформульовані в Санітарному регламенті для закладів загальної середньої освіти.
Міністерство освіти і науки України видало наказ від 15.05.2023 №563, який затверджує “Методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”.
У рекомендаціях МОН звертає увагу на важливість забезпечити право на безперервне здобуття освіти вищеперелічених груп дітей та надати можливість українським дітям, які перебувають за кордоном, продовжити навчатися за українською програмою і сприяти тому, щоб вони не втрачали зв’язок з Україною.
Інформуємо про важливі моменти із цих методичних рекомендацій:
• зменшення навантаження на дітей, які перебувають за кордоном та навчаються у двох школах
• оцінювання результатів навчання учнів, що навчаються за кордоном
• оцінювання учнів за відсутності в них задокументованих результатів оцінювання за певний період
• зарахування до закладу освіти
• зарахування учнів до закладів освіти після повернення в Україну, переведення до наступного класу, зарахування результатів навчання
• зарахування до закладів освіти та підсумкове оцінювання дітей, які проживають на неконтрольованій, деокупованій або території населених пунктів на лінії зіткнення
• зберігання особових справ учнів за відсутності відомостей щодо місця їх перебування/проживання
• отримання документів про здобуття освіти за кордоном
• видача характеристики учнів за місцем навчання.
Зменшення навантаження на дітей, які перебувають за кордоном та навчаються у двох школах
Під час організації навчання учнів, які вимушено перебувають за кордоном і навчаються водночас очно у школі країни перебування та дистанційно у школі України, щоб зменшити навантаження на цих учнів, МОН рекомендує за можливості оптимізувати освітній процес та враховувати результати навчання з тих предметів, які учні опановують у закордонній школі.
![]() |
ПРОЦЕС НАВЧАННЯ – це цiлеспрямована взаємодiя викладача та учнiв, у ходi якої вирiшуються завдання освiти учнiв.
НАВЧАННЯ – цiлеспрямована взаємодiя педагога та учнiв, у процесi якої здiйснюється формування у тих, хто навчається, наукових знань, необхiдних способiв дiяльностi, емоцiйно-цiннiсного i творчого ставлення до оточуючої дiйсностi, загальний розвиток особистості.
|
Основні напрямки роботи:
- Запровадження гнучкої системи організації навчального процесу,що відповідає сучасним тенденціям розвитку освітньої галузі та науково обґрунтованим моделям роботи з обдарованими учнями.
- Спрямування освітнього процесу на розвиток інноваційної особистості,якісного засвоєння навчального матеріалу, підвищення рівня навчальнихдосягнень.
- Зміцнення фізичного, психічного та психологічного здоров’я молоді, запровадження здоров’єзберігаючих технологій освітнього процесу.
- Посилення роботи щодо професійної орієнтації учнівської молоді та продовжити роботу в напрямі впровадження профільного навчання учнів 10-11 класів.